کیست دندان
سپتامبر 17, 2019

اگر شما از کسانی هستید که شیوه عصب کشی دندان را امتحان کرده‌اید و اکنون نیاز دارید که همان دندان یا سایر دندان ها را از خطرات احتمالی محافظت کنید ، چند مورد هست که باید انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که بهترین نتیجه ممکن را دریافت خواهید کرد :

• با توجه به اینکه در جریان عصب کشی دندان بخشی از ریشه دندان حذف می‌شود ، می‌توان گفت که دندان‌ها استحکام قبلی خود را ندارد . زمانی که یک اندودنتیست کار تخلیه پالپ دندان را انجام می‌دهد بخشی از ریشه آن دچار تغییر شده و برداشته می‌شود . به همین دلیل به بیمار گفته می‌شود که ریشه‌های دندان ضعیف شده و باید مراقبت‌های لازم بر روی آن صورت گیرد . این وضعیت تا زمانی ادامه دارد که تاج دندان گذاشته شده و ترمیم کامل آن انجام شود . به همین دلیل به بیماران توصیه می‌شود که در حد فاصله پر کردن موقتی دندان تا قرار دادن تاج دندان بر روی آن از دندان های خود محافظت کنند و از فشار آوردن بیش از حد به دندان‌ها پرهیز کنند . معمولاً در این حد فاصل پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که از غذاهای نرم و سرد استفاده کنند تا ریشه دندان مجدداً قوای قبلی خود را به دست آورده و شرایط طبیعی پیدا کند . البته بعد از گذاشتن تاج امکان استفاده از دندان وجود دارد.

• از خوردن مواد غذایی تند ، سخت و چسبناک بپرهیزید . مصرف غذاهای سخت یا ترد یکی از خطرات بالقوه برای عصب کشی دندان است و به بیماران توصیه می‌شود که هرگز به سمت این غذاها نروند . دندانی که به صورت موقتی پر شده باشد در برابر عوامل فیزیکی و مکانیکی بسیار ضعیف است و احتمال بروز مشکل برای آن وجود دارد . زمانی که فردی پس از عصب کشی اقدام به خوردن غذای سخت می‌کند ممکن است باعث لطمه به ماده پر کننده شده و عملکرد طبیعی آن را مختل کند . از سوی دیگر فشار بیش از حد به دندانها احتمال خونریزی آنها را بالا می‌برند و ممکن است متخصص ریشه دندان مجبور شود که دندان را به طور کامل خارج کند .

• به هنگام مسواک زدن دندان‌ها از دندان جدید مراقبت کنید . پس از عصب کشی دندان و پر کردن موقتی آن هنوز هم حساسیت آن بالاست و حتی فعالیتی مانند مسواک زدن نیز ممکن است برای آنها مشکلی ایجاد کند . البته نباید با توجه به این موضوع و بهانه از مسواک زدن سایر دندانها خودداری کرد . اما توصیه می‌شود که ضمن مسواک زدن بقیه دندان ها منطقه مورد نظر را با حساسیت بیشتری شسته و فشار کمتری به آن وارد شود . اگر هم احساس می‌کنید که حساسیت دندان شما بیشتر شده است از محلول های دهانشویه استفاده کنید و در صورت مشکل با اندودنتیست خود تماس بگیرید.

• برای تسکین ناراحتی و کاهش التهاب ، داروهای ضد درد را در صورت نیاز استفاده کنید . داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین ، استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند به کنترل ناراحتی‌هایی که ممکن است در چند روز اول پس از عمل شما احساس کنند، کمک کند.

• اگر پس از عصب کشی دندان احساس کردید که ناراحتی و درد شدید در دهان خود احساس می‌کنید ممکن است به یک مشکل برخورده باشید که لازم است در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید . البته توجه داشته باشید که درد نسبتا خفیف به همراه کبودی بافت اطراف دندان ممکن است طبیعی باشد و با توجه به روان درمان احتمال دارد که شدت آن در بیمار متفاوت باشد . اما به طور کلی اکثر بیماران در یک یا چند روز اولیه بعد از درمان با ناراحتی مواجه هستند که این ناراحتی به تدریج در طول زمان کاهش می‌یابد .

• در صورتی که شدت درد آزار دهنده نباشد و احساس می‌کنید که تقریباً عادی است می‌توانید از روش‌های دارویی کمک بگیرید و با استفاده از داروهای خوراکی ناراحتی خود را کاهش دهید . اگر روند افزایش درد شدید بوده و کاملاً صعودی باشد ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل مانند شکستگی دندان یا عفونت باشد که باید هرچه زودتر خود را به دفتر دندانپزشک یا متخصص ریشه دندان برسانید.

برای بسیاری از بیماران داشتن یک روند عصب کشی دندان مناسب بخشی از برنامه آنها برای یک دندان خراب شده است . برای تکمیل و تقویت طولانی مدت دندان بعد از این فرآیند ، باید ظرف چند هفته پس از پر کردن موقت دندان لازم است که تکمیل کامل دندان صورت گرفته و تاج آن نیز نصب شود . هنگامی که فرایند عصب کشی دندان به شکل کامل انجام شود ، بیمار می‌تواند در فاصله‌های زمانی مشخص به متخصص خود مراجعه کرده و در مورد نحوه صحیح مراقبت از دندان‌ها مشورت بگیرد . البته مراقبت کامل از دندان‌ها به فراهم آوردن شرایط ویژه از لحاظ جسمی و همچنین از لحاظ خوراک نیاز دارد . به همین دلیل هماهنگ بودن با متخصص ریشه دندان می‌تواند بسیاری از مشکلات بیماران را حل کند .