درمان ریشه


برای درک بهتر مفهوم درمان ریشه ، توضیح مختصری در رابطه با ساختار دندان می دهیم ؛

همانطور که در شکل زیر می بینیم هر دندان از سه لایه­ ی کلی مینا ، عاج و پالپ تشکیل شده است . مینا خارجی ترین و سخت ترین بافت دندان است که استحکام و زیبایی دندان را تامین می کند . عاج نیز بافت سختی است که در زیر لایه­ ی مینا قرار گرفته و قسمت اعظم دندان را تشکیل می دهد . پالپ دندان بافت نرم زنده ای است که خود شامل عروق و اعصاب و سلول های مختلف بوده و در یک قسمت تو خالی در مرکز دندان به نام کانال ریشه دندان قرار دارد .

درمان ریشه یا روت کانال تراپی به معنی معالجه پالپ دندان یا همان اعصاب و عروق داخل دندان است که به طور کلی به عصب دندان معروف شده است ، به همین خاطر درمان پالپ دندان را نیز با کلمه عصب کشی می شناسند که چندان تعریف صحیحی از این درمان نیست . هدف از این درمان پاکسازی کانال های ریشه که حاوی عروق و اعصاب بیمار و یا گاهی عفونت است می باشد . بيان اينكه دندانی احتياج به درمان ريشه دارد و يا به اصطلاح عاميانه عصب كشی شود در بسياری از بيماران ايجاد هراس و اضطراب مي كند و اغلب ترس آنها ناشی از مطالب نادرستی است كه در اين زمينه شنيده اند .

بسياری از بيمارانی كه جهت خلاصی از درد فوراً اقدام به كشيدن آن نموده اند ، بعداً پشيمان شده و آرزو می كنند كه ای كاش با معالجه ريشه، دندان را نجات داده بودند . خصوصاً آن هايی كه جهت جايگزينی آن دندان ها با پروتزهای ثابت از هزينه گران اين خدمات آگاهی می يابند .

از نظر تخصصی درمان ریشه به انواعی دارد که کلیک بر روی لینک های زیر می توانید مشاهده نمایید:

درمان ریشه اولیه

درمان ریشه مجدد

جراحی انتهای ریشه ( اپیکو )